Špatné zprávy
Zneuctění posledního českého krále blahoslaveného Karla I. muzeem v Havlíčkově Brodě.
Stalo se to 29. října 1918, tedy den po pádu Rakousko-Uherské říše a vzniku samostatného Československa. V Havlíčkově Brodě (tehdy ještě Německém Brodě) se ten den strhávaly symboly monarchie a rozvášněný dav nesl v průvodu potupně orlice i obrazy císaře Františka Josefa I. a jeho nástupce císaře Karla I. obrácené hlavou dolů ulicemi. V popředí průvodu tlačili trakař a na něm vezli velkou bystu Karla I. - posledního českého krále a rakousko-uherského císaře. Dovezli ji až na most u kostela sv. Kateřiny přes řeku Sázavu a zde ji potupně poplivali a vhodili do řeky.
Na 28. října 2018 naplánovalo Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě oslavu 100 let vzniku republiky. Ředitel tohoto muzea Mgr. Michal Kamp (*1983), který v té době byl ve funkci teprve 3 měsíce, pojal tuto oslavu, podle mého názoru, velice nevhodně a nedůstojně. Přestože jsem jej ještě před touto oslavou dopředu varoval a upozorňoval jej osobně, jakož i zřizovatele muzea, že takový průběh oslav je za čáru slušnosti, přesto nedůstojné a urážlivé části této oslavy stejně v plánu zůstaly a oslavy dle nich také proběhly.
O co šlo? Muzeum v Havlíčkově Brodě si totiž připomínalo spíše ničení Rakousko-Uherské říše než vznik Československa. Pracně se z peněz daňových poplatníků vyráběly nově rakousko-uherské symboly, které se instalovaly opět na domy a hrdinsky při oslavě znovu strhávaly a ničily za vyhecovaného jásotu přítomných. Jako nevhodné a naprosto nedůstojné však považuji to, že i po 100 letech, a to z hlavy ředitele muzea, vzešel nápad oslavovat ničení uměleckých děl a památek. A to, když slavnostně opět osobně na jakémsi ,,kočárku,, táhl v čele průvodu bystu císaře Karla I. opět za velkého jásotu přítomných na most u kostela sv. Kateřiny přes řeku Sázavu. Místo původního materiálu byla bysta Karla I. udělána jako dort. Na mostě však hlavu našeho posledního českého krále Karla I. nevhodili do řeky, ale udělali snad ještě horší gesto – ředitel muzea vlastnoručně hlavu nožem rozřezal a přítomný dav ji snědl. Patrně to mělo být vtipné a kdo by si zdarma nezamlsal. Jakákoliv historická pravda, úcta k našemu poslednímu českému králi, kterého v roce 2004 papež prohlásil dokonce za blahoslaveného, patrně řediteli muzea nic neříká? Zato oslavuje 100 leté výročí zničení uměleckého díla – bysty našeho posledního krále a ještě s náznaky kanibalismu?
I takto odstrašujícím způsobem se někteří ředitelé muzeí dnes mohou stavit k historii a kulturnosti našeho národa. Nemohu se domnívat jinak, že to vychází z jejich nekompetentnosti a neznalosti historie. Vždyť i na pozvánce bylo psáno, že: ,,Nakonec se na trakaři odveze busta starého mocnáře k řece Sázavě.“ Jestli muzeu Vysočiny připadne poslední císař Karel I., jehož bystu k řece vezli, a který v době pádu Rakousko-Uherska měl pouhých 30 let, jako stařičký mocnář, není se již čemu divit.
Svůj protest jsem napsal 14. října 2018, tedy 14 dní před akcí jak řediteli muzea v Havlíčkově Brodě, tak zřizovateli muzea skrze vedení odboru kultury a památkové péče Kraje Vysočina a radní pro kulturu Kraje Vysočina. Protest nebyl úspěšný, ale nebyl marný, je třeba takovým věcem předcházet. Dnešní kultura je zřejmě oslavování ničení uměleckých děl. Přesto níže uvádím svůj protestní dopis:
Vážení !
S velikým zděšením jsem se seznámil s tím, jak hodlá Havlíčkův Brod skrze příspěvkovou organizaci Kraje Vysočina - Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě a příspěvkovou organizaci Kraje Vysočina - Vysočina Tourism s podporou projektu Památky žijí ATCZ31 ,,oslavit,, 28. října 2018 sto let vzniku Československa.
Ve 21. století se mají veřejně v rámci oslavy ničit symboly Rakousko-Uherské říše a pokud beru doslovně program oslav, mají se zde ničit i portréty císaře Karla I.
A navíc umělecké dílo - busta Karla I., která byla vandalsky rozvášněnými barbary před 100 lety vyrvána a vlečena posměšně na trakaři ulicemi Havlíčkova Brodu až na most nad řekou, aby ji poté hodili do řeky Sázavy, má být znovu v rámci těchto ,,oslav,, snad znovu vhozena do Sázavy. Nebo co má být na programu zmiňované překvapení s bustou císaře poté, co bude dovezena trakařem potupně městem na most nad Sázavu?
Jako historik musím jasně konstatovat, že oslavovat by se měl vznik Československa a ne násilnický a vandalský průběh konce Rakousko-Uherské říše, který jde na vrub svědomí našeho národa. Rozvášněnými Čechy bylo nekontrolovatelně a zbytečně zničeno v celé zemi mnoho uměleckých soch a obrazů spojených s monarchií, ale i fanaticky ničeny sochy svatých a kříže ve městech, v obcích, u cest, přestože fakticky s Rakousko-Uherskou říší neměly nic společného.
Ničení uměleckých děl - obrazů a soch není žádné hrdinství a je to projev ubohého primitivismu, nikoliv národní hrdosti, hodné oslavování.
Moudrý člověk, když s něčím nesouhlasí, napadne názor, primitiv napadne představitele takového názoru. Takže pokud zase chcete veřejně trhat a pálit portréty císaře a házet jeho bystu do vody, je to nehorázná ubohost placená z peněz nás daňových poplatníků a naprosto nevýchovné pro dnes již tak zradikalizovanou mládež.
Uvědomte si také prosím, že náš poslední císař Karel I. si žádné zesměšňování ani ponižování ve jménu vašeho zviditelňování při oslavách nezaslouží.
Co na tento program ,,oslav,, řekne katolická církev a věřící v Havlíčkově Brodě i v zemi? Vždyť poslední Rakousko-Uherský císař Karel I. byl prohlášen papežem 3. října 2004 za blahoslaveného, což je předstupeň prohlášení za svatého.
První český panovník, který byl povznesen k oltářní úctě je svatý Václav, druhým a zatím posledním je pak blahoslavený císař Karel I.
Karel I., jehož obrazy chcete očividně ničit a bystu očividně opět zostudit, je nesporně příkladem člověka čestného, vždy usilujícího o dobro a může být příkladem dnešním politikům, ale i manželům a otcům, každému čestnému člověku.
Karel I. byl skutečně charakterním a slušným vládcem, který neměl v novodobé historii monarchií obdoby. Žil skromně a na prvním místě u něj bylo blaho občanů říše. Musel bojovat ve válce, kterou nechtěl, ale už jako frontový velitel dělal vše pro to, aby válka byla co nejméně krutá, zakázal otravné plyny, zakázal bombardovat historická města v Itálii, snažil se o zastavení nasazování zákeřných ponorek ve válce, zakázal zabíjení vzdávajících se nepřátel - přesto že pro ně nebylo dost jídla ani léků. Nařídil stejnou péči o vlastní i nepřátelské raněné vojáky. Zasazoval se, aby padlí nepřátelé dostali důstojné hroby a byli pohřbeni s úctou. Dokázal tím projevit nejvyšší formu lásky. Lásku k nepříteli. Jako císař upřímně usiloval o uzavření míru, míru bez válečných zisků a snažil se zmírnit bídu obyvatelstva, zbídačeného válkou. Zavedl také péči o válečné sirotky. Zřídil první ministerstvo zdravotnictví i první ministerstvo sociálních věcí na světě. Občanům Vídně nechal vozit z nádraží uhlí svými panskými kočáry. Za války odmítl jakékoliv honosné stolování, když jeho národ trpěl hlady a žil zásadně jen z přídělu chleba, jako každý v říši. Navíc svůj příděl bílého chleba denně rozdával chudým a jedl jejich černý chléb.
Jako voják byl nasazen v zákopech 1. světové války a poznal hrůzy skutečné války, problémy těch nejobyčejnějších kolegů vojáků. Proto zrušil v rakouské armádě kruté tresty (špangle) a nechal vzniknout rakouskému vyznamenání - Karlův válečný kříž – kterým záměrně dovolil vyznamenávat pouze a jen obyčejné vojáky, kteří prošli boji ve válce (nesměli jej dostat vyšší hodnosti ani vojáci ze zadních linií).
Francouzský spisovatel Anantol France o Karlovi I. napsal: ,,Byl to jediný odpovědný muž ve všech těch válečných letech, bohužel však nikdo nebyl ochoten mu naslouchat. On chtěl skutečně mír, a proto byl potupen před celým světem.“
Proto ani nechápu, jak může tyto vaše oslavy podporovat projekt Památky žijí ATCZ31, který je součástí Programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Rakousko – Česká republika, když zde hodláte zesměšňovat historii Rakouska a jejich císaře, kterého mají dodnes v Rakousku ve veliké úctě. Copak v Rakousku snad trhají, pálí a potápí obrazy či bysty Masaryka?
Žádám Vás, abyste přehodnotili způsob a charakter oslav tak, aby skutečně oslavovaly vznik Československa a ne zlo a nenávist napáchané Čechy na bezbranných uměleckých dílech a zesměšňování a urážení historických osobností, které se ničím vůči nám neprovinili.
S díkem, úctou a pozdravem,
PhDr. Martin Herzán
Foto níže: Bysta Karla I. vláčena 29. října 1918 v dnešním Havlíčkově Brodě ke svému potupnému utopení v řece Sázavě.
Náhledy fotografií ze složky Zneuctění Karla I. Muzeem Vysočiny v Havlíčkově Brodě 2018